Wax Ribon

TSC wax ribon
tsc wax ribonBaskı sektöründe sık olarak kullanılan bir kavram olan ribbon, thermak transfer sırasında kullanılan rulolara verilen isimdir. Ribbonları inceleyecek olursak, üç farklı parçadan meydana geldiğini görebiliriz. Mürekkebi barındıran parça, baskıda kullanılacak barkodu ve rengi oluşturacaktır. Orta kısımdaki film tabakası ise, mürekkebin transfer edilmesini sağlayan kısım olarak bilinmektedir. Son parça ise, ribbon koruyucu tabaka olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu parçaların bir araya gelmesi, ribbon denen baskı aracını ortaya çıkarmaktadır.

TSC wax ribon, kısa haliyle wax ribbon olarak da bilinmektedir. Ribbon çeşitleri arasında bulunan wax ribbon, vellum etiket ve kuşe etiket basılmasında kullanılmaktadır. Bir çeşit yapıştırıcı olarak bilinen wax, etiketlerin yapışkan kısımlarının oluşmasını sağlamaktadır. 30 santigrat dereceye kadar dayanıklı olan wax ribbon, dayanıklı ve uzun raf ömürlü etiketlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. TSC wax ribon, etiketlerin ısı yardımıyla basılmasını anlatmaktadır. Isıyla sıvı hale gelen mürekkep, ribbon yardımıyla kuşe veya vellum malzeme üzerine aktarılmaktadır. Ürünlerin sınıflandırılmasında kullanılacak olan kuşe ve vellum etiketler, uzun süre raf ömrü bulunan ürünler için uygun teknikler olacaktır. Fiyat etiketlerinde, barkod etiketlerinde, kargo etiketlerinde kullanılan wax ribbon baskı, ısıya, suya, kimyasala ve ışığa karşı iyi bir dayanım göstermektedir. Ribbonun çalışma şekli ise iki yönlüdür. Ribbonun sadece bir yüzünde mürekkep bulunmaktadır. Bu mürekkebi baskıya taşıyacak olan taşıyıcı katman ise, ribbonun diğer yüzünü oluşturmaktadır. TSC wax ribon, ürün etiketinin yapışkan özelliğini de sağlamaktadır. Bu yapışkan, %100’e yakın akrilik malzemeden oluşturulmaktadır. Akrilik malzemenin özelliği, yüzeye çok iyi bir yapışma sağlamasıdır. Öyle ki, etiketlerin sökülmek istendiği zaman yırtılması, bu durumdan dolayı olmaktadır. Balmumu olarak da adlandırılabilecek olan wax, bu tür ribbonların %98’lik kısmını oluşturmaktadır. Hem kıvam hem de güç artırıcı olarak görev yapan resin ise, geri kalan %2’lik kısmı işgal edecektir. Ribbonun daha dayanıklı malzemeden yapılması, yazıcı kafasını koruyacak etkiyi gösterecektir. Dayanıklı ribbonlar, 150 santigrat derece sıcaklığa kadar dayanıklılık sağlamaktadır. Ayrıca, antistatik özelliği de bulunan bu ribbonlar, yazıcının elektriklenerek bozulmasını engelleyecek özelliği de sağlamaktadır. Kullanım yerlerine göre farklılık gösterecek olan ribbon çeşitleri, normal, pürüzlü, sentetik ve baskılı yüzeylere kolayca tutunacak özellikleri taşımaktadır.

TSC wax ribon, resin ve resin – wax ribbonlardan daha farklı görevlerde kullanılmaktadır. Özellikle kuşe ve vellum etiketlerin baskısına uygun olan bu ribbon çeşitleri, thermal özellik ile baskıyı gerçekleştirecektir. Isının etkisiyle sıvı hale gelen mürekkep, daha akışkan bir yapı gösterecektir. Yazıcıyla uyum sağlayacak olan ribbon, bir yüzündeki mürekkebi, diğer yüzündeki taşıyıcı ile etiket üzerine aktaracaktır. Etiket üzerine basılacak olan barkod ve diğer medya, ribbon sayesinde gerçekleşecektir. İçinde bulunan wax ve resin ise, yapışkan özelliği gösterecek katmanı oluşturacaktır.